Ερμής Σχηματαρίου: «Αφεντικό» στο… σπίτι του και ιδανικό φινάλε!

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου δεν έμεινε για καιρό μακριά από τις νίκες, καθώς φρόντισε να βγάλει αντίδραση μετά την κακή ήττα στα Μέγαρα από τη Μεγαρίδα την προηγούμενη αγωνιστική. Το καμάρι της Βοιωτίας έκλεισε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2023, επικρατώντας με ευκολία κόντρα στον Πανερυθραϊκό.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ερμής προηγήθηκε με 5 πόντους (15-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 19-18 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπο και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι «μπλε» του Νίκου Οικονόμου έκαναν ένα μικρό «ξέσπασμα» και έφτασαν τη διαφορά στους 6 πόντους για το 35-29 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ερμής είχε τα ηνία του παιχνιδιού και αξιοποίησε για ακόμη μία φορά την τρίτη περίοδο, που αποτελεί «παραδοσιακά» το καλύτερό του δεκάλεπτο. Με εύστοχα τρίποντα του Κωστόπουλου, διεσδύσεις του Γερομιχαλού και πολύτιμους πόντους από Ουγκουτσούκου και Μαργέλη στο ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους για το 55-45 της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στου 18 πόντους, ενώ είχε ευκαιρίες να τη διευρύνει περαιτέρω, δίχως να τις αξιοποιήσει. Εν τέλει, ο Ερμής επικράτησε με 75-61 του Πανερυθραϊκού κι επέστρεψε στις νίκες, ενώ η ομάδα της Νέας Ερυθραίας γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-29, 55-45, 75-61.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 11 (1), Γράβας 11, Ιωάννου, Κωστόπουλος 12 (3), Μπολάτογλου, Αγγελή, Μαργέλης 5 (1), Ουγκοτσούκου 14, Γερομιχαλός 16 (1), Μητσιμπόνας 6 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 5, Νικολαΐδης 4, Παπαδημητρίου 2, Κουφόπουλος 2, Ιωαννίδης 2, Τσουργιάννης 5, Μπαζίνας 3 (1), Σαμοντούροβ 9 (2), Κουρουπάκης 23, Αθηναίου 6 (2).

Δείτε παρακάτω το παιχνίδι όπως αναμεταδόθηκε από το E-Sterea.gr καθώς επίσης και τις δηλώσεις των προπονητών των ομάδων: